top of page
medicina.jpg

Епідемія туберкульозу в Україні:

чому за 20 років проблема не подолана

Щороку туберкульоз забирає життя в майже пів мільйона людей у всьому світі. Гостро стоїть проблема і в Україні. На жаль, наша країна – серед лідерів з поширення туберкульозу.

У Міністерстві охорони здоров’я звітують, що ситуація з туберкульозом в Україні є контрольованою, але серйозною. У відомстві повідомляють, що в Україні туберкульоз виявляють в уже пізній стадії, у цьому випадку шансів на одужання дуже мало. Щороку в країні від туберкульозу помирає 4 тисячі пацієнтів, тобто 11 людей кожного дня. 

Що таке туберкульоз

Спочатку розберемось, що ж таке туберкульоз. Це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу. Захворювання передається переважно повітряно-крапельним шляхом. У 90% випадків туберкульоз вражає легені. Однак, це захворювання може ушкодити нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишківник, шкірні покриви, статеві органи тощо.

Ще одна проблема туберкульозу – що ця бактерія є стійкою до умов навколишнього середовища.

941123-624x351.jpg
941123_2145958.png

Чому Україна не може подолати епідемію

За словами Галини Галан, причин, які впливають на поширення туберкульозу, багато. Українці не часто відвідують лікаря, віддаючи перевагу самолікуванню. Переносять хворобу "на ногах". Також важливим є харчування, яке має бути збалансоване із достатньою кількістю вітамінів та поживних речовин. Зловживання цими пунктами збільшує ризики захворіти на туберкульоз. 

Ще одна проблема – культура поведінки у громадських місцях, тобто її відсутність. Якщо у людини навіть легка застуда, то найкраще уникати великого скупчення людей, або хоча б кашляти чи чхати у хустинку. Банальне правило, але воно може зупинити поширення вірусу.

Галан наголошує, туберкульоз – серйозна хвороба, але у більшості випадків вона лікується. Згідно зі статистикою, щороку 60% хворих на туберкульоз повністю вилікувались. Головне – вчасно виявити проблему. Важливу роль відіграє гігієна – регулярне миття рук після відвідування громадських місць, ретельне промивання продуктів перед споживанням, а також медична маска (її варто змінювати кожні 2 години) під час спалаху вірусів теж можуть уберегти від туберкульозу.

Тож сімейні лікарі рекомендують кожному пацієнтові регулярно проходити перевірку у медиків та що два роки робити флюорографію.

Photo_0.jpg
p3_03042018.jpg
лекарство.jpg

Коли в Україні запрацює страхова медицина

За словами міністерки охорони здоров'я Зоряни Скалецької, наступного року в Україні почнуть впроваджувати страхову медицину.

 

Про це вона повідомила у Верховній Раді, відповідаючи на запитання народних депутатів. Скалецька зазначила, що 2020 року планується винести на обговорення з парламентарями, урядом та українцями додаткову страхову модель фінансування, щоб покрити всі необхідні потреби громадян.

med4.jpg

Похід до лікаря: що потрібно знати про ваші права

Інформована згода – не лише право пацієнта, а й захист лікаря від можливих наклепів та безпідставних претензій пацієнтів.

Пацієнт має право на вільний вибір лікаря та

методів лікування, а також на інформовану

згоду щодо застосування методів діагностики,

профілактики та лікування – це передбачено

законом України про охорону здоров'я,

розповіла юристка Ніка Корелова.

Згода буде правомірною лише в тому випадку,

коли відповідатиме певним вимогам:

  • Інформативність – якщо ви пацієнт, вас повинні вчасно та компетентно проінформувати про всі можливі способи та методи лікування. Також повинні розповісти, які дії будуть проводитись і всі особливості лікування, а головне – вам повинні пояснити їх необхідність та доцільність.

  • Добровільність – перед здійсненням будь-яких дій, лікар повинен отримати добровільну згоду пацієнта. Якщо пацієнта щось не влаштовує (та й навіть якщо передумав), він має повне право відмовитись від деяких способів лікування або від лікування в цілому.  

  • Альтернативність – якщо людина хоче відмовитись від лікування, лікар повинен пояснити ймовірні наслідки відмови та запропонувати інші шляхи розв'язання проблеми.

  • Компетентність – недієздатна людина або дитина, яка не досягнула 14 років – не може самостійно приймати рішення.​

  • До 14 років – лікар повинен проінформувати та отримати згоду законного представника.

  • Від 14 до 18 років – медична допомога надається за згодою пацієнта і за згодою його законного представника.

  • Від 18 років – за інформованою згодою пацієнта.

computer-3343887_1920.jpg

Скільки українців захворіли на грип

 

За минулий тиждень з 4 листопада по 11 листопада на ГРВІ захворіла 150171 особа, із них 66,5 % діти.

Ця цифра не перевищує епідемічний поріг, повідомляє Міністерство охорони здоров'я України.

Показник захворюваності становить 392,7 на 100 тисяч населення, що на 17,6% менше епідемічного порогу.

Нині в Україні відсутня циркуляція вірусів грипу. Однак, зафіксовані 6 випадків серед пацієнтів, клінічний стан яких підлягає визначенню випадку грипоподібного захворювання, та 20 випадків тяжкої гострої респіраторної інфекції.

За звітний тиждень не зареєстровано жодного летального випадку внаслідок грипу. Упродовж звітного тижня проти грипу вакциновано 34 165 людей, а з початку епідемічного сезону щеплення зробили 125 008 осіб. Наголошуємо, єдиний спосіб захиститися від грипу – це вакцинація.

1233862_10096959.png

ОНОВЛЕНИЙ РЕЄСТР ПРЕПАРАТІВ УРЯДОВОЇ ПРОГРАМИ “ДОСТУПНІ ЛІКИ”

15 серпня 2019 року МОЗ України затвердив новий реєстр препаратів програми "Доступні ліки" - шостий від початку дії програми.

До оновленого реєстру увійшло 254 препаратів, з них 78 є безоплатними для пацієнтів, інші – з невеликою доплатою. Найдешевший препарат, що на 100% відшкодовує держава, коштує 5,22 грн, найдорожчий – 863,43 грн.

Виробники лікарських засобів гарантують, що упродовж наступних шести місяців зможуть виробити і поставити відчутно більше препаратів за програмою. Очікується, що пацієнти зможуть отримати безоплатно чи з незначною доплатою понад 46 мільйонів упаковок препаратів - на 7 мільйонів більше, аніж упродовж дії попереднього Реєстру. 

Існує міф, що у програмі “Доступні ліки” беруть лише найдешевші препарати вітчизняних виробників. Це не правда. В новому реєстрі майже половина препаратів іноземного виробництва – 108 торгових найменувань ліків. 12 із 64 повністю безопланих препаратів – іноземного виробництва.

З повним списком безоплатних препаратів можна ознайомитися тут.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, програма “Доступні ліки” поліпшила доступ українців до лікування, а також дозволила знизити ціни на препарати.

_2__1244_650x410_1_650x410.jpg
bottom of page